javahermarket

سارا یعنی؟؟ - دلنوشته های من به سارا
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سارا یعنی؟؟

یکشنبه 5 تیر‌ماه سال 1390 ساعت 12:39 ق.ظ

سارا
«زیباترین اسم دنیا»

به دلیل سادگی و روانی این اسم، و همچنین ترتیب زیبا و گوش نواز واج ها در این واژه ، از گذشته های بسیار دور، در گویشها و زبانهای ملل مختلف جهان به طور مجزا مورد استفاده قرار گرفت، لذا در هر زبان معنا و مفهومی جالب و خاص همان گویش دارد.

هم اکنون نیز شاید تنها نامی باشد که در اکثر زبانهای جهان با معنایی خاص همان زبان مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین نتیجه تحقیقی که بر روی اسامی مورد استفاده در ایالات متحده انجام شد، این بود که که محبوب ترین نام دختر در این کشور است.

سارا در زبان انگلیسی به دو شکل sara و sarah نوشته میشود، که هیچ تفاوتی در معنی آنها وجود ندارد. ولی شکل دوم در انگلیسی آمریکایی رایج تر است.

از بحث فی المعانی والمفاهیم(!) این نام عزیز نتایج ارزشمندی حاصل میشود که ذکر چکیده ای از آنها خالی از لطف نیست:

گفته میشود که اسم سارا ابتدا در زبان عبری مورد استفاده قرار گرفته ،و نام همسر حضرت ابراهیم نیز بوده. البته بعضی گویند که نام وی "ساره" بوده ولی در واقع "ساره" همان "سارا" ست که در زبان عربی به دلیل عادت اعراب به استفاده از"ة" در انتهای نامهای دخترانه اینگونه تلفظ میگشته. و در این زبان به معنای "جاری و روان" است.

در زبان فارسی سارا به معنای زلال، پاک ،بی قل و غش است. و گاه شعرا در اشعار قدیمی فارسی، برای تأکید بر خالص و ناب بودن زر از این واژه یاری می جستند.

مثلا

در زبان کردی سارا به معنی "دشت و دمن" است و به کار می رود.

سارا در زبان انگلیسی سه معنای مختلف دارد.

مترادف با واژه های Excellent به معنی بسیار خوب و Pure به معنی پاک ،عفیف و پاکیزه، معصوم وبی گناه؛ خالص، ناب و بی غش است،(که در معنی اخیر با زبان فارسی مشترک است) و همچنین pransses به معنی پرنسس یا شاهزاده خانم.

و به نقل از P30world.com راجع به ریشه نام سارا:

شماری واژه و نام در زبانهای هنداورپایی(آریایی) همسان هستند و دارای ریشه ی آریایی. به سخن دیگر نمیتوان مشخص کرد که این وازه فرنسوی یا آلمانی یا پارسی یا کردی یا هندی یا ... هست. چرا که این واژه به همان ریشه ی مشترک این زبانها بازمیگردد.

پس این نام را بسادگی میتوان در کیان نامهای ایرانی جای داد.

javahermarket